Dzień Domeny Publicznej
Wiesz co dzieje się co roku 1 stycznia? To dzień, w którym do kolejnych utworów wygasają prawa autorskie majątkowe. To znaczy, że przechodzą one do domeny publicznej: stają się powszechnie dostępne i można swobodnie z nich korzystać: kreatywnie, przedsiębiorczo, by zarabiać czy tworzyć z nich nowe utwory.
Dnia 1 stycznia obchodzony jest Dzień Domeny Publicznej – nieoficjalne święto obchodzone w kilku krajach na świecie. Ustanowienie Dnia Domeny Publicznej 1 stycznia wynika z faktu, że w wielu krajach prawa autorskie do wszelkiej twórczości gasną z upływem 70 lat od śmierci autora z efektem na koniec roku kalendarzowego.
Poniżej kanały edukacyjne i naukowe dla uczniów i nauczycieli w otwartych zasobach Internetu, które przydadzą się w szkole ( za www.otwrte zasoby.pl).
Szkolne dla uczniów i nauczycieli:
Akademia Khana – wideo-odpowiednik Wikipedii, jeśli chodzi o dokumentację ludzkiej wiedzy. Polski kanał posiada ponad 3500 wideo z wielu dziedzin nauki, z czego większość pasuje do zagadnień poruszanych w edukacji szkolnej. Khan Academy pomoże z nauką matematyki, fizyki, ekonomii,
TEDed (angielskojęzyczny z polskimi napisami) – wspiera edukację dzieci i młodzieży (dorośli wcale nie będą się tutaj nudzić również) i stworzyć świetne animacje, z których można dowiedzieć się o ciekawostkach i nowościach naukowych lub zmierzyć z zagadkami logicznymi.
Uniwersytet Dzieci – to kanał Fundacji Uniwersytet dzieci, która uczy we współpracy z naukowcami uczelni wyższych. Na kanałach znajdują się wykłady akademików do szkolnej publiki, jak i krótsze, powiązane ze scenariuszami lekcji.
Pi-stacja Matematyka – to kanał prezentujący wideo lekcje z matematyki całkowicie dostosowane do polskiej podstawy programowej w szkołe podstawowej, oraz całym liceum.
Pan Belfer – problemy z chemią w gimnazjum (lub nowej podstawówce)? Pan Belfer pomoże zrozumieć, nauczyć się i zdać egzamin.
Pasja Informatyki – kanał Marcina Zeletna i Damiana Stelmacha, dydaktyków przystępnie uczących informatyki i programowania, ale nie tylko. Ich wideo dotykają również bardzo ważnych dylematów o edukacji i karierze zawodowej w branży IT czy na samym YouTube.
Arlena Witt – nauka języka angielskiego na przykładach z popkultury (muzyka, seriale, filmy) w bardzo profesjonalnym wykonaniu.
BBC Learning English – jak sama nazwa wskazuje, nauka języka angielskiego razem z brytyjską telewizją publiczną! Jeśli wolisz uczyć się tylko słuchając, BBC posiada też ogromną kolekcję podcastów, które pomogą w nauce i dostarczą ciekawej wiedzy przy okazji.
Popularnonaukowe i poszerzające wiedzę:
Uwaga! Naukowy Bełkot – profesjonalne wykonanie, konkretna wiedza i źródła w opisach filmów.
Emce kwadrat – kanał popularno naukowy, ale o bardzo praktycznym na co dzień wyborze tematów (np. motywacji, psychologii, popularnych nowych technologiach) prowadzony przez Huyen Pham.
Kasia Gandor – opowiada o ciekawostkach ze świata nauki, klimacie, zdrowiu, w bardzo przystępny sposób, często obalając popularne mity.
Polecamy również:
Wolne Lektury, które mają aktualnie w swojej kolekcji ponad 5925 utworów należących do domeny publicznej (co do których nie obowiązują już prawa autorskie majątkowe) lub na wolnych licencjach. W serwisie znajdziemy zarówno lektury szkolne jak i klasykę literatury polskiej i zagranicznej. Poza samą treścią lektur w kilku formatach (również na czytniki ebooków) cześć z lektur jest profesjonalnie nagrywana jako audiobooki.